Komputer dla dzieci z Kołymskoje

Komputer dla dzieci z Kołymskoje

Ekspedycja Stulecia wiąże się z jeszcze jednym, niezwykle ważnym również dla firmy Troton wydarzeniem. W drodze do celu wyprawy, Romuald Koperski i jego kompani, dotarli do wioski Kołymskoje. Tu, uczniom miejscowej szkoły, przekazali prezent ufundowany przez firmę Troton – nowoczesny komputer z rosyjskim oprogramowaniem.
Ten dar nie był przypadkowy. Szefostwo firmy z Ząbrowa ujęła opowieść Romualda Koperskiego o dzieciach z Kołymskoje, które sprawują pieczę nad grobem wybitnego Polaka, geografa, geologa i paleontologa, Jana Czerskiego.

Kołymskoje, jakucką wioskę położoną ok. 200 km od miasteczka Czerskij, zamieszkuje ok. 400 osób. Wioska powstała w latach 40 – tych ubiegłego stulecia, gdy w sąsiedztwie miejsca pochówku Jana Czerskiego, zaczęli osiedlać się rybacy, pasterze reniferów i myśliwi. Jan Czerski, badacz Syberii, zapomniany dziś i niedoceniany w ojczyźnie człowiek, prowadził pionierskie, rozległe badania Syberii, do której trafił jako zesłaniec. Zapoczątkował ewolucyjny kierunek badań geomorfologicznych, opracował pierwszą mapę geologiczną wybrzeża Jeziora Bajkał. Zmarł podczas wyprawy naukowej w dorzecza rzek: Jany, Indigirki i Kołymy. Pierwszego lipca 1892 r. został pochowany niedaleko miejsca gdzie do Kołymy wpada rzeka Omołon. Pół wieku później, w tym miejscu zaczęła powstawać wioska. Jej mieszkańcy do dziś otaczają grób badacza niezwykłym szacunkiem a nawet czcią.

Jak powiedział nam Romuald Koperski, komputer – dar od Trotonu – podróżnicy przekazali na ręce dyrektorki szkoły, w obecności całej kadry pedagogicznej i dzieci.

Zobacz równieżTroton Sp. z o.o.

Ząbrowo 14A
78-120 Gościno
Polska

tel./fax +48 94 35 126 22
E-mail: troton@troton.com.pl


Katalog produktów Troton
Katalog on-line
Wsparcie klienta
Wsparcie klienta