Piąty jubileusz sprzątania brzegów Parsęty

Piąty jubileusz sprzątania brzegów Parsęty

Około 400 osób wzięło udział w piątej edycji Wielkiego Sprzątania Brzegów Parsęty. Spotkanie, które tradycyjnie kończy się wspólnym piknikiem i zabawą, integruje sąsiadów z okolicznych wiosek i przypomina im, że żyją w wyjątkowym miejscu.

Imprezę przygotowali wspólnie: firma Troton z Ząbrowa, producent materiałów do konserwacji karoserii, założyciel Porozumienia dla Parsęty, Klub Gaja z Bielska Białej i Stowarzyszenie Uśmiech z Rościęcina w gminie Kołobrzeg, która dołączyła do samorządów, sygnatariuszy Porozumienia.
Po raz pierwszy wydarzenie, którego celem od początku było zwrócenie uwagi mieszkańców na niezwykłe walory rzeki, przyciągnęła tak wiele osób. Przyszli głównie mieszkańcy Ząbrowa i sąsiednich Pustar. Zjechali z całej okolicy. Bez dyskusji zakasali rękawy i na dwie godziny rozeszli się z wielkimi workami na śmieci po brzegach swojej rzeki. W poszukiwaniu śmieci przeczesali kilka kilometrów. – Tym razem mniej było śmieci zaskakujących, takich jak jakieś stare wózki, rowery itp. Mam tu głównie plastikow butelki – Krzysztof Selerowicz, pracownik firmy Troton, rozchylił jeden z dwóch sporych rozmiarów worków, które właśnie niósł na miejsce składowania zebranych śmieci.
– Ważne jest to, że uzbieraliśmy tylko jedną przyczepę, a jeszcze rok temu były dwie! Widać, że się ludzie edukują i zaczynają szanować swoją okolicę – powiedziała nam z satysfakcją w głosie sołtys Ząbrowa Eugenia Słabuszewska.
Jak co roku, na Sprzątanie Parsęty przyjechał szef ekologicznego Klubu Gaja z Bielska Białej, Jacek Bożek. Wspólnie z przyjaciółmi z klubu: Beatą Tarnawą i Pawłem Grzybowskim, przygotowali happening, którego bohaterką była Parsęta. To do niej można było adresować swoje symboliczne życzenia, spisane własnoręcznie na kolorowych kartach. Jak się okazało, za pisanie zabrały się nie tylko dzieci. Wśród życzeń wyeksponowanych nad rzeką, znaleźliśmy i takie: „chciałbym mieć nową żonę (lepszą)”. Lista życzeń dzieci, w tym uczniów okolicznych podstawówek i gimnazjów, była tak różnorodna, jak bujna potrafi być wyobraźnia dziecka: „Chciałbym mieć fermę dżungurskich chomików” – widniało na jednej z kart. „Żeby wszystkie rzeki były czyste” – czytaliśmy dalej. Dzieci wplatały między swoje materialne prośby i takie, które powinny dać mocno do myślenia dorosłym: „Chicałbym mieć drugiego kota – dziewczynkę i mniej zadań domowych, nowe gry na konsolach i żeby była zgoda w domu” – przeczytaliśmy. „Żeby mój tatuś wrócił” – znaleźliśmy obok.
Nad rzekę, z bardzo wzruszającym życzeniem przyszła Leokadia Olszak z Ząbrowa: – Przyszłam i tu, bo wszędzie zanoszę prośby, żeby mój wnuczek, 6 – letni Kubuś wyzdrowiał.
Po oczyszczeniu ze śmieci brzegów Parsęty, nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Na polanie zaczeła się wspólna biesiada. Z muzyką, atrakcjami dla dzieciarni i brataniem się nie tylko sąsiadów. Imprezę z występami zespołów „Kurna Chata” z Ustronia Morskiego i New Stars oraz z darmowymi smakołykami z grilla i piwem, przygotowała firma Troton. – Liczę na to, że za jakiś czas będziemy się tu spotykać już bez sprzątania, które przestanie być w końcu potrzebne – taką refleksją podzielił się z nami Jan Wołejszo prezes Trotonu. – Myślę zresztą, że osiągnęliśmy taki etap, gdy okoliczni mieszkańcy uznali już to cykliczne wydarzenie, jako coś „swojego”. Jestem przekonany, że nawet gdybyśmy nie zorganizowali tej imprezy w przyszłym roku, to i tak wszyscy tu przyjdą. Oczywiście my rezygnować nie chcemy. Tym bardziej, że widzimy jak mieszkańcy naszej wioski są dumni, gdy mówi się, że to spotkanie organizuje Ząbrowo.
Tu wszyscy cieszyli się na to spotkanie – powiedziała nam rozpromieniona Jadwiga Osada, jedna z nestorek wśród mieszkańców Ząbrowa, która energią mogłaby obdzielić kilka znacznie młodszych od siebie osób. – Bo możemy sobie siąść z sąsiadami, posłuchać muzyki, porozmawać, potańczyć nawet! – zaimprowizowała wdzięczny pląs. – A wiecie co jest najważniejsze? To, że temy spotkaniu nie towarzyszą żadne awantury, żadne burdy. Wszyscy są dla siebie mili i życzliwi.
Iwona Kalinowska

Zobacz równieżTroton Sp. z o.o.

Ząbrowo 14A
78-120 Gościno
Polska

tel./fax +48 94 35 126 22
E-mail: troton@troton.com.pl


Katalog produktów Troton
Katalog on-line
Wsparcie klienta
Wsparcie klienta