Posprzątali śmieci w Parsęcie

Posprzątali śmieci w Parsęcie

-Jesteście super, bo wam się chce! – Jackowi Bożkowi, liderowi ekologicznego Klubu Gaja, zawtórowały oklaski.
Chwilę później kilkaset osób biorących udział w Wielkim Sprzątaniu Parsęty ruszyło do pracy.
– Kiedy organizowaliśmy pierwsze sprzątanie, myślałem: co będzie, jeśli ludzie nie przyjdą? Co będzie, jeśli przyjdą, a śmieci zabraknie? – wspominał w sobotę Jan Wołejszo, prezes firmy Troton z Ząbrowa koło Gościna. Na szczęście ludzi i niestety śmieci wtedy nie zabrakło. Również trzy lata temu wspólnie z Klubem Gaja firma zaprosiła samorządy i organizacje pozarządowe do zawarcia porozumienia i symbolicznej adopcji rzeki. Teraz produkująca materiały lakiernicze spółka zorganizowała akcję sprzątania rzeki po raz trzeci.

W sobotę uzbrojeni w rękawice i worki ludzie uzbierali dwie przyczepy śmieci. Na brzegach Parsęty, od Ząbrowa po Bardy, znaleźli butelki, złom, puszki, plastikowe torby, a nawet samochodowy zderzak. Pierwszy raz do pracowników Trotonu i ich rodzin, kolegów z innych firm, tak licznie dołączyli mieszkańcy Ząbrowa, Pustar i okolicznych wiosek. – Przeszłyśmy ze trzy kilometry i uzbierałyśmy pełne wory śmieci – opowiadały nam z dumą Jadwiga Osada, Leokadia Olszak i Teresa Istoczak z Ząbrowa. Wszystkie prawie 70-latki, przekonywały, że śmieci nad Parsętą to nie tylko sprawka miejscowych. Silną, sprzątającą grupę stworzyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Robuniu.

Nagrodą za sprzątanie była biesiada, koncert szant Przemysława Mordalskiego i spotkanie z podróżnikiem Romualdem Koperskim. To bohater Ekspedycji Stulecia, podczas której przemierzył cały euroazjatycki kontynent. Jego samochód Man Kat III, jako pierwszy pojazd mechaniczny pokonywał skute śmiertelnymi mrozami bezdroża północnej Syberii. O odporność jego karoserii na przekraczające minus 60 stopni mrozy zadbała właśnie firma Troton.

Źródło: Głos Koszaliński Autor: Iwona Marciniak

Zobacz równieżTroton Sp. z o.o.

Ząbrowo 14A
78-120 Gościno
Polska

tel./fax +48 94 35 126 22
E-mail: troton@troton.com.pl


Katalog produktów Troton
Katalog on-line
Wsparcie klienta
Wsparcie klienta